‘Su’dan Sebepler

Su içmek için sudan sebepler değil, çok ciddi sebeplerimiz var bizim.

Vücudumuzun yaklaşık %60 ı sudur,yaşlılarda bu oran yaklaşık %50 lere düşer.(Yaşlandıkça vücut suyu azalır yağı artar…)

Su içmek için kılavuzumuz  ‘ susamak ‘ olmamalı. Susadığımızda hafif de olsa dehidratasyon başlamıştır bile.Susamadan çok önce suyumuzu içmiş olmalıyız. Burada sıkı spinningci (bisikletle kardio antrenmanı) bir doktor arkadaşımın sözleri gelir hep aklıma ‘ Susadıysan bittin,geride kaldın’ .Susamadan çok önce suyunu içmiş olmalıydın.Susuzluk  gerçekten performansı düşürür…

İnsan vücudundaki tüm sistemlerin çalışması suya bağımlıdır.Yiyecekleri ufak yapıtaşlarına bölen bir faktör de suyun hidroelektrik özelliğidir.Su çözücüdür kısaca.Yine bu bölünmüş besin öğelerinin hücrelere transportu suyla olur.Yediklerimiz ve diğer etmenlerle oluşan toksinlerin yaşamsal organlardan adeta silip süpürülmesi de su yardımıyla olur.(kısaca Detox) Bedenin her hücresinde ideal elektromanyetik alan oluşturur su.Su,DNA hasarını iyileştirici etkiye de sahiptir.

Su olmadan hiçbirşey yaşayamaz.

Kulak,burun,boğaz için ideal nemli ortam yeterli su içme ile sağlanır.

Peki gelelim en kritik noktaya..!Günde kaç litre su içilmesi gerekiyor,bu saydığımız işlemlerin ideal olarak gerçekleşmesi için..Artık herkesin bildiği formül ;kilonuzun santilitre olarak 3 ile çarpmak.Yani 50 kiloluk bir kadın 50*3=1,5 litre .Ancak buna şu ilaveler gerekiyor .İçtiğiniz her diüretik(su kaybettirici) içecek(çay,kahve,kola vs) başına da ilave su içmelisiniz. Buradada formül şu;içtiğiniz her çay için aynı miktarda,her kahve için iki katı su almalısınız vücudunuza.

Ya da bunları hesaplamakla uğraşamam diyenlerdenseniz en son araştırmaların gösterdiği sonucu aktarayım size;         Erkekler için kabaca günde 3 litre, kadınlar için 2,2 litre.         (ben 2,2 litreyi az bulduğumu belirtmeliyim)

İdrar renginin hep en açık sarı renkte olması da yeterli su içiminin olduğunu gösterir.

Tansiyon ilacı olarak diüretik kullanan özellikle yaşlı populasyon günlük su miktarını doktoruna danışmalı.

Uyandığınızda bol su içmek önemlidir.Uyurken ter ve nefesle kaybettikleriniz yerine konur.Aslında yine bu sebeple yatmadan önce de su içmek önemlidir.

Su içmeyen beden,  hiç temizlik yapılmamış evi çağrıştırır bana.

‘Su’ dan değil çok gerçek sebeplerimiz var su içmek için.

Uzm.Dr.Nazan CihanSpor Yaparken Dikkat Edin

 

Sağlıklı Yaşam Bültenine Abone Olun
Her hafta sağlıklı yaşam önerileri ve ipuçları E-posta adresinize gelsin
Sağlıklı yaşam bültenine abone oldunuz!
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×