Spor Yaralanmalarında neden MR ( Manyetik Rezonans) Görüntüleme?

Günümüzde spora ilgi oldukça arttı… Ancak bunun beraberinde getireceği bazı durumlara karşıda bilinçli ve uyanık olmak son derece önemli… Ne kadar dikkatli olursanız olun bazı ufak tefek spor yaralanmaları veya rahatsızlıkları oluşabiliyor. Bunların zamanında ve doğru tehşisinin bize kazancı çok büyük .

Hem profesyonel sporcuların hem de hobi olarak spor yapanların en sık karşılaştığı şey spor yaralanmaları .Doğal olarak herkesin arzusu en kısa sürede iyileşmek ve bu arada kalıcı bir sakatlık mağduru olmamak

Her   geçen süre kondüsyon kaybı ve becerinin azalmasına neden olduğundan hızlı ve doğru teşhis büyük önem taşımaktadır.Bunun içindir ki,spor yaralanmalarının teşhisinde en büyük yardımcımız MR(manyetik rezonans) görüntülemedir

Hepimizin bildiği üzere spor yaralanmalarının büyük bir yüzdesi yumuşak doku yaralanmalarıdır.Tam da bu noktada MR görüntüleme önem kazanmaktadır   .MR teknolojisi ile tıp dünyasında kas-iskelet sistemi görüntülemesi yeni bir boyut kazanmıştır. Detaylı anatomik verilerle kaslarımızın hasarlanma derecesi,tendonlarda kopma olup olmadığı,menisküs yırtıkları,çeşitli bağ zorlanmaları kolayca ve hızlı bir şekilde ortaya konabilmektedir.Ve üstelik radyasyon içermemesi nedeniyle de en ufak bir spor yaralanmasında bile güvenle kullanılabilmektedir.

MR teknolojisinden önce sadece röntgen,tomografi ve fizik muayene ile tanı konmaya çalışılması daha zor,zahmetli ve zaman alıcıydı.Röntgen ve tomografide az da olsa radyasyona maruziyet söz konusuydu ve üstelik bunlar hiç bir zaman kas –iskelet sisteminde MR ın sağladığı anatomik detayı vermemekteydi .Günümüzde ise spor yaralanmalarında MR ın bize verdiği daha hızlı ,detaylı ve net veriler; daha doğru ve spesifik bir tedavi planı oluşturulmasına ışık tutmaktadır.

Dizde ön çapraz bağ yaralanmaları,menisküs yırtık ve dejenerasyonları,sıvı bikimi; ayak bileği burkulmalarında dış yan stabilizatör bağların yırtığı ve ödem; omuzda rotator manşet denen kas grubunun zedelenmesi , omuz çıkıkları ve dirsekte tenisçi dirseği gibi rahatsızlıklar günlük pratiğimizde sıklıkla karşılaştığımız MR ile aydınlatılan vakalardır . Özellikle dizde ve omuzda artroskopi ihtiyacını belirlemede MR büyük yol göstericidir.

Tekrarlayan omuz çıkılarının tanısında da MR ın vazgeçilmez bir yeri vardır.

Bir diğer çok önemli MR kullanım alanı da tekrarlanan zorlayıcı travma ile oluşan stress kırıklarının teşhisidir.

Bazı çekimlerde tamamen MR cihazının içinde bulunmak kapalı alan fobisi olanlara konforsuz gelse de; bize sağlayacağı avantajları düşününce doğrusu bu rahatsızlığa değer . Çoğu insan bu aşamada ‘açık MR ‘ arayışına giriyor .Ancak açık MR da görüntü rezolüsyon kaybı yaşandığı da bir gerçek.Dolayısıyla bunu pek de önermiyoruz.

Görüldüğü üzere oldukça değerli bir teşhis aracı olan MR görüntülemeyi, hafife aldığımız spor yaralanmalarında bile güvenle kullanabilir ,sağlığımıza önemli katkıda bulunabiliriz.

Sağlıklı Yaşam Bültenine Abone Olun
Her hafta sağlıklı yaşam önerileri ve ipuçları E-posta adresinize gelsin
Sağlıklı yaşam bültenine abone oldunuz!
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×