Meme Kontrollerinden Korkmayın

Radyolog Dr. Nazan Cihan meme kanserinin erken teşhisinde vazgeçilmez olan mamografi ile ilgili bir çok kadının yanlış bildiği noktaları aydınlatıyor.

Mamografi ve ultrason en önde gelen meme kontrol tetkiklerindendir. Çoğu kadın korktukları için bu tetkikleri yaptırmaktan kaçınırlar. Mamografi çekimi zannedilenin aksine ağrılı bir çekim işlemi değildir. Sadece iki plaka arasına meme dokusu özenle yerleştirilip ideal pozlarda görüntüler alınır. Belki çok hafif bir konforsuzluk hisse duyulabilir ama çekim sırasında ve sonrasında çok büyük bir ağrı duyulmaz. Adet döneminin hemen önceisnde meme zaten hassas ve ağrılı olabilir. Çekim için ise ideal dönem adet döneminden yaklaşık 1 hafta sonrası yani memenin en rahat olduğu zamandır. Bu doğru zamanda yapılan çekimle hem en ideal radyolojik görüntüye hem de hasta için en konforlu çekime ulaşılmış olur.

Meme ultrasonu ise; sadece ultrason probunun jel sürülerek meme üzerinde gezdirilerek, meme dokusunun taranması ve incelenmesi şeklinde ağrısız, radyasyonsuz, kısa süreli oldukça konforlu bir tıbbi işlemdir ve sağlığınız için sayısız yarar sağlamaktadır.

Sağlıklı Yaşam Bültenine Abone Olun
Her hafta sağlıklı yaşam önerileri ve ipuçları E-posta adresinize gelsin
Sağlıklı yaşam bültenine abone oldunuz!
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×