Meme Kontrolleri Ağrısız ve Konforludur

Radyolog Dr. Nazan Cihan meme kanserinin erken teşhisinde vazgeçilmez olan mamografi ile ilgili bir çok kadının yanlış bildiği noktaları aydınlatıyor.

Mammografi nasıl bir tetkiktir ?

Mamografi ve ultrason en önde gelen meme kontrol tetkiklerindendir. Çoğu kadın kIMG_1020orktukları için bu tetkikleri yaptırmaktan kaçınırlar. Mamografi çekimi zannedilenin aksine ağrılı bir çekim işlemi değildir. Sadece iki plaka arasına meme dokusu özenle yerleştirilip ideal pozlarda görüntüler alınır. Belki çok hafif bir konforsuzluk hisse duyulabilir ama çekim sırasında ve sonrasında önemli bir ağrı duyulmaz. Adet döneminin hemen öncesinde meme zaten hassas ve ağrılı olabilir.  Bu dönemler çekim yaptıranlar ağrı hissetmiş olabilir ancak bu dönem çekim için  uygun değildir.

Meme ultrasonu nasıl bir tetkiktir ?

Meme ultrasonunda ise; jel sürülerek ultrason probu meme üzerinde gezdirilir. Bu işlem sırasında herhangi  bir ağrı , acı oluşmaz . Oldukça  konfurlu ve rahat bir çekimdir . Yani asla çekinilecek , yaptırmaktan kaçınılacak bir tetkik değildir.  Ayrıca radyasyon da  içermemektedir.

Mammografi ve meme ultrasonu yaptırmak sağlığımız için oldukça  değerleri bilgiler  veren konforlu  tetkiklerdir.  Bunları yaptırmakta asla kaçınmamak gerek .

Mamografide çok radyasyon almış  olur muyum ?

Mammografideki  radyosyon düzeyi oldukça düşüktür.  Şöyle örnekleyebiliriz; çevrenizden 3 ayda alacağınız radyosyon miktarına eşit bir dozdur. Dolayısıyla çekinilecek bir radyasyon dozu değildir.

Mamografi çektirmenin özel bir zamanı var mı ?

Çekim için ise ideal dönem adet döneminden yaklaşık 1 hafta sonrası yani memenin en rahat olduğu zamandır. Bu doğru zamanda yapılan çekimle hem en ideal radyolojik görüntüye hem de hasta için en konforlu çekime ulaşılmış olur.

Ne zaman mammografi ne zaman meme ultrasonu ?

40 yaşına gelen her kadın mammografi çektirmelidir. Beraberinde meme ultasonuda yapılır. Eğer meme kanteri için risk taşıyan bir kadınsa ve ailesinde risk taşıyan bir aile öyküsü varsa bu çekim daha önceki yaşlarda planlanır. 20-30 ‘lu yaşlarda ele gelen bir kitle varlığında kadına meme ultrasonu önerilir.

Kadınlar kendi meme kontrolünü nasıl yapmalılar ?

Klinisyen doktor tarafından elle meme muaynesi 20-30’lu yaşlarda başlamalıdır. Her yaş gruvu için bu kontroller geçerlidir. Tabiki burada kadının kendi kendine elle meme muaynesi büyük önem taşımaktadır.

Her iki kolunu aynanın karşında başının üzerine kaldırıp memelerde bir asimetri çekilme olup olmadığı  gözlenmelidir. Meme başlarının simetrisi  ve meme başında  içeri çekilme olup olmadığı kontrol  edilmelidir. Elle meme dokusuna dokunarak farklı  hissedilen şişlik serlik alanının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer bunlardan herhangi biri varsa hiç vakit kaybetmeden bir sağlık merkezinde ultrason ve mammografi için randevu alınmalı ve gerekli tüm kontrollerden geçilmelidir.

 

Mammografi çektirmekten değil, çektirmemekten korkun !

http://drnazancihan.com/

Sağlıklı Yaşam Bültenine Abone Olun
Her hafta sağlıklı yaşam önerileri ve ipuçları E-posta adresinize gelsin
Sağlıklı yaşam bültenine abone oldunuz!
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×