Masaj Yaptırmak

Zaman zaman bir lüks ve kendini şımartma olarak düşünülen masajın, aslında  ruh ve beden sağlığına  pek çok faydası olduğunu biliyormuydunuz?

Masaj aynı zamanda, bazı medikal tedavilerin tamamlayıcısı olarak da zaman zaman kullanılmakta.Ancak bunun kararı için mutlaka hekiminize danışınız.

Etkili ve doğru yapılan bir masajın stresi azalttığı pek çok çalışma ile gösterilmiştir.Günümüz şehir insanı çok yoğun çalışmakta, hem iş hem özel hayatta pek çok stressli durumla karşı karşıya kalabilmektedir.Masaj stress hormonu düzeyini düşürerek hem ruhsal bir rahatlama sağlamakta hem de fiziksel yorgunluğun giderilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Bazı kanserli hasta gruplarında düzenli masaj yaptırıldığında , hissedilen ağrı ve tedavi yorgunluklarının azaldığı gösterilmiştir .Ancak dediğim gibi bu hallerde hekime mutlaka danışılmalı.

Spor sonrasında da masajın faydası gerçekten çok fazladır. Direnç antrenmanları sonrasında yapılan masajla, hem kas yorgunluğu ve gerginliği giderilir ,hem de kasların daha güzel şekillenmesi sağlanır.Masaj yapılan bölge daha iyi kanlanıp oksijenleneceği için buradaki kas mikroonarımı daha iyi olacaktır.Aynı zamanda ciltte de kan dolaşımını arttırdığımız için oksijenlenme artacak ve daha canlı ,sağlıklı ve genç bir cilde kavuşulacaktır.

Masajın ödem ve toksin atıcı etkisi de unutulmamalıdır.

makaleresmi

Masajın iyileştirici yardımcı etki gösterebileceği diğer bazı durumlar da; anksiyete,başağrısı,fibromyalji,sindirim bozuklukları,uykusuzluk,yumuşak doku yaralanmaları,spor yaralanmalarıdır.

Masaj yaptırmanın uygun olmayacağı durumları bilmek de önemlidir. Kanama bozukluğu varsa veya yoğun kan sulandırıcı ilaç tedavisi alınıyorsa,ciltte yanık veya açık yara varsa,derin ven trombozu dediğimiz toplardamar tıkanıklığı varsa,kemik kırığı varsa masaj önerilmez. Mutlaka ilgili hekim yorumuna başvurulmalıdır. Ciddi kemik erimesi varlığında da masaj yaptırırken dikkatli olunmalı.

Ben kendi adıma düzenli olarak masaj yaptırmaya çalıştığımı ve faydasına oldukça inandığımın altını çizmek isterim.

İYİ PAZARLAR

UZM DR NAZAN CİHAN

 

Sağlıklı Yaşam Bültenine Abone Olun
Her hafta sağlıklı yaşam önerileri ve ipuçları E-posta adresinize gelsin
Sağlıklı yaşam bültenine abone oldunuz!
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×