Egzersiz Meme Kanserinden Nasıl Koruyor?

 

Egzersiz yapmanın sayısız faydası olduğunu artık hepimiz biliyoruz.Egzersizle kalp atımı hızlanıyor ve organlarımıza daha çok kan yani daha çok oksijen ve faydalı molekül ulaşıyor .Egzersizin özellikle kalp hastalıklarından koruduğu, yağ yakımını arttrıp kilo verdirdiği bir gerçektir.

Peki egzersiz ile meme sağlığı ilişkisi nasıl?? Egzersiz yapmak kandaki glukozu düşürüp insülinin de belli bir dengede daha iyi çalışmasını sağlar. Bu aynı zamanda kanda insülin benzeri büyüme faktörü denen bir hormonun da kanda belli bir dengede kalması demektir.İnsülin benzeri büyüme faktörü meme hücresinde ve pek çok hücrede büyümeden ve hücre davranışından sorumludur.Bu hormonun kanda belli bir seviyede kalması meme kanserinden koruyucu etki göstermektedir.

Aynı zamanda birçok östrojen tipi yağ hücreleri tarafından üretilir.Egzersiz ile yağ kütlemiz azalacağı için östrojen seviyemiz de azalacaktır. Ne kadar az yağ o kadar az östrojen .Memenin uzun süre ve yüksek miktarda östrojene maruz kalması meme kanseri için risk faktörlerindendir.

Egzersiz ile metabolizmamız hızlanır . Östrojenin de metabolize olması hızlanacak ve kan östrojen düzeyimiz daha ideal bir seviyede kalacaktır.Böylece memenin uzun süre yüksek dozda östrojene maruz kalmasının önüne geçilecektir.Görüldüğü üzere çok basitçe yapabileceğimiz egzersizlerle vücudumuza çok değerli katkılar sağlamaktayız.

Haftada en az 4 gün , en az 30 dakikalık yürüyüşler, yapabileceğimiz asgari egzersiz miktarıdır . Hergün düzenli yürüyüş daha makbuldür elbette. Bunun yanısıra keyif alacağınız bir spor türünü hayatınıza katmanızı da şiddetle tavsiye ederim. Hem ruhunuza hem bedeninize iyilik etmiş olursunuz..

Kısacası, egzersizin meme kanseri riskini düşürdüğü tartışılmaz bilimsel bir gerçektir

 

Radyoloji Uzmanı Dr Nazan Cihan

 

 

 

 

 

 

Sağlıklı Yaşam Bültenine Abone Olun
Her hafta sağlıklı yaşam önerileri ve ipuçları E-posta adresinize gelsin
Sağlıklı yaşam bültenine abone oldunuz!
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×