Spor Yaparken ve Spora Başlamadan Önce Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Tıp bilgisi ile düzenli ve bilinçli spor yaşantısını biraraya getiren, Radyoloji Uzmanı Dr. Nazan Cihan, kendi hayatında da uyguladığı ve yaşam biçimi haline getirdiği sağlıklı yaşam ve spor tecrübelerinin detaylarını paylaşıyor:

Sağlıklı yaşamın en başlıcalarından biri sağlık kontrolleri. Sağlıklı yaşam, “sadece onu yedim bunu içtim” değil, pozitif bilime inanarak düzenli rutin kontrolleri yaptırmak ve bunun beraberinde hayatımıza sağlıklı beslenme ve sporu almak demektir.

Sağlıklı bir hayat için en önemli nokta bol su. Günde en az 2 ya da 2.5 litre su içmek gerekli. Toksinleri vücuttan atmanın yolu su içmek. Fakat burada da dikkat edilmesi gereken bir konu özellikle yaz aylarında güneş altında kalan plastik şişelerdeki sular sağlığı tehdit edebiliyor. Plastik şişeler yerine cam şişeleri tercih edin. Plastik şişelerdeki bisphoneller güneş altında kaldığında sağlığı tehdit eder hale geliyor ve başta meme kanseri olmak üzere sağlığa pek çok tehlike yaratabiliyor. Bu nedenle cam şişelerin tercih edilmesi günümüz sağlığının korunmasında büyük önem taşıyor.

Spor yapmadan önce içilecek sebze suları vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve diğer besin desteklerini, enerjiyi size sağlayacaktır. Bilinenin aksine spor öncesinde, sırasında ya da sonrasında yüksek şeker içeren meyve suyu tüketimi spor yapanlar açısından sağlıklı bir içecek değil.

Sporcu beslenmesinde ve genel beslenmede; karbonhidrat, protein ve yağın ideal oranlarda vücuda alınması çok önemli. Bunlardan birine ağırlık verip diğerini eksiltmek yada kesmek sağlıklı olmayan bir beslenme şekli.

Herkesin farklı özellikleri olduğundan moda diyetler herkes için geçerli değil.

Sağlıklı Yaşam Bültenine Abone Olun
Her hafta sağlıklı yaşam önerileri ve ipuçları E-posta adresinize gelsin
Sağlıklı yaşam bültenine abone oldunuz!
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×