Aletli (Reformer) Pilates  ve Sağlıklı Yaşam!!

 

Sağlıklı yaşam ve sporu hayat biçimi olarak benimseyen Uzman Dr. Nazan Cihan; aletli (reformer) pilatesi duruş bozukluklarını düzeltmenin en iyi yollardan biri olduğunu söylüyor.

Dr. Nazan Cihan aletli (reformer) pilates hakkında görüşlerini şöyle aktarıyor:

Çok inandığım şeylerden biri de aletli (reformer) pilates…

Reformer aleti kabaca bir karyola iskeletine benzer bir yapıda, üzerinde hareket eden yatak kısmı ve yaylar, kordonlar şeklinde değişen aparatları olan komplex bir alettir.

Pilates egzersizlerinin oldukça önemli ve çok sayıda yararı bulunmaktadır .

Pek çok insan aslında pek de farkında olmadığı ufak tefek duruş bozukluklarına sahip olabilir. Özellikle öne eğilerek çalışanlar (cerrahlar, diş hekimleri, el sanatçıları….vs) uzun süre masa başında çalışanların omurga komşuluğundaki kaslarını (paraspinal adaleler) ve diğer sırt kaslarını güçlü tutmaları önemlidir. Düzgün bir duruş için düzgün bir omurga büyük önem taşır.

Omurga pilatesde en önemli bölgelerden birisidir. Omurganın esnek olması ve omurga komşuluğundaki kasların (paraspinal adalelerin) güçlendirilmesi pilatesin ana prensiplerindendir.

“Core bölgesini güçlendirmek istiyorsanız pilates yapın”

Pilates de ayrıca core bölgesi de (bel kuşağı kasları) büyük önem taşır. Ana amaçlardan biri burayı güçlendirmektedir. Vücudumuzun ağırlık merkezi buradadır. Burası güçlü olmalı ki vücudumuzu dengeli taşıyabilelim. Burası güçlü olduğunda aynı zamanda postürümüzü (duruşumuzu) de en doğru şekilde elde etmiş oluruz.

Vücudumuzun core bölgesinin kuvvetli olması oldukça önemlidir.

Pilates de çoğunlukla izometrik kas kasılmaları kullanılır. Ne demek bu? Yani kasın boyunu koruyarak tonusunun arttırılması şeklinde olan kasılma. Bu da şu anlama gelir kasın boyunu koruyarak kas çalışması yapıldığı için, kasda şişme ve kısalma olmaz. Bu da kişiyi sıkılaşmış ve uzun gösterir. Sıkılaşmış bir vücut pilatesin en önemli artılarındandır.

“Günlük sakatlanmaları pilatesle önleyebilirsiniz”

Pilates egzersizlerinin aynı zamanda eklemlere yük bindirmemesi de çok değerli bir özelliğidir.

Pilatesi temel ilkelerine bağlı kalarak yapmak hem etkinliğini arttırır hem de sakatlanmayı önler.

Şunu da belirtmek gerekir ki; pilates aşırı kilolu kişilerin kilo verme yöntemi değildir. Daha ziyade sıkılaşma, dik durma ve esneklik kazanma sözkonusudur.

Pilatesin temel ilkeri deyince biraz onlardan da bahsetmek gerekir.

“Pilates; doğru nefes alıp verme, konsantrasyon, kontrollü olmanızı sağlar”

Pilates de doğru nefes alıp verme, konsantrasyon, kontrol, merkezilik, doğru hiza ve düzgün duruş, hareketlerde akıcılık, komple vücut hareketi ve doğru dinlenme büyük önem taşır. Dinlenme esnasında vücudumuzdaki gereksiz gerginliği serbest bırakmayı öğrenmek, hayatımızın geri kalanında da kolaylığı ve akışı bulmamıza yardımcı olur. Pilatesde sadece hareketi tamamlamak için yeterli ve gerekli enerjiyi kullanmayı öğreniriz. Ne daha azı ne de fazlası. Her açıdan bir denge egzersizidir pilates. Pilates ile vücudun denge ve koordinasyon özellikleri de gelişmektedir.

Belli bir formu yakaladıktan sonra en az haftada 1 kez egzersizlerimiz arasında pilatese yer vermek oldukça doğru bir hareket olacaktır.

Sağlıklı Yaşam Bültenine Abone Olun
Her hafta sağlıklı yaşam önerileri ve ipuçları E-posta adresinize gelsin
Sağlıklı yaşam bültenine abone oldunuz!
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×